Włoskie wakacje

przy najechaniu myszką zdjęcie się powiększa

Wenecja Euganejska

Dzwonnica San Marco Wenecja Canal Grande

Wenecja to miasto położone na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Z tego względu jest to miasto kanałów, w większości transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto (tramwaj wodny). W XX wieku wyspy połączono linią kolejową i autostradą. Patronem miasta jest święty Marek. W bazylice jego imienia złożone są jego (oraz innych świętych) relikwie. Światową popularność zyskał karnawał wenecki. Istotnym elementem ubioru bawiących się są maski. W Wenecji odbywa się ważny festiwal filmowy i biennale sztuki współczesnej. Obecnie Wenecja jest ustawicznie podtapiana. Stare budynki, atakowane przez zanieczyszczone morze, ulegają zniszczeniu. Historyczna część Wenecji pełni głównie funkcje turystyczne. Większość mieszkańców (ponad 200.000) zamieszkuje w położonym na stałym lądzie Mestre, które formalnie jest dzielnicą Wenecji. W samej Wenecji zamieszkuje zaledwie około 50.000 ludzi, liczba Wenecjan spada ponieważ ceny mieszkań rosną i wielu mieszkańców nie stać na opłaty, co zmusza ich do przeprowadzki.

Toskania

Florencja

Florencja założona przez Etrusków a zburzona przez Sullę i odbudowana przez Juliusza Cezara w 59p.n.e. jako kolonia dla byłych żołnierzy o nazwie Florentia. Florencja była ośrodkiem handlu i rzemiosła, przede wszystkim z uwagi na swoje położenie. Oprócz handlu w XII wieku rozwinęło się sukiennictwo a później także jedwabnictwo. W XIII wieku powstały pierwsze domy bankowe. W 1252 rozpoczęto bicie złotych monet, florenów, które szybko stały się główną monetą Europy. W mieście działali Brunetto Latini, Dante Alighieri, Giotto di Bondone i Arnolfo di Cambio. W 1512, po obaleniu republiki, do władzy powrócili Medyceusze. Ich rządy trwały do 1737 roku. Był to okres największego rozkwitu miasta zarówno pod względem gospodarczym jak i kulturalnym. W tym czasie w mieście tworzyli Leonardo da Vinci i Michał Anioł (Michelangelo). W roku 1737 Toskania wraz z Florencją została podporządkowana bocznej linii austriackich Habsburgów. W latach 1801/1808 Florencja była stolicą Królestwa Etrurii. Od 1860 włączona do Królestwa Sardynii, stolica Zjednoczonych Włoch w latach 1865/1870. 4 listopada 1966 roku Florencję nawiedziła wielka powódź, wylanie rzeki Arno. Powódź zalała i zniszczyła wiele cennych zabytków.

Lacjum

Rzym Koloseum Rzym Fontanna di Trevi

Rzym (łac. Roma) stolica Włoch. Stolica i główne miasto regionu administracyjno historycznego Lacjum. Miasto położone w środkowych Włoszech, nad rzeką Tyber, w jej dolnym biegu, na wyżynnym, wapiennym obszarze niedaleko wybrzeża morskiego. Jest siedzibą najważniejszych instytucji życia politycznego i gospodarczego. Drugi po Mediolanie ośrodek finansowy i gospodarczy państwa (ważny ośrodek przemysłu samochodowego, elektrotechnicznego, włókienniczego, spożywczego i innych). Wielki węzeł komunikacji lotniczej (2 porty lotnicze: Fiumicino oraz Ciampino), kolejowej (dworzec Termini) i drogowej. Rzym posiada także metro (obecnie 2 linie, trzecia aktualnie w budowie). Światowy ośrodek turystyczny z bardzo bogatymi zabytkami starożytności i średniowiecza (kościoły, bazyliki, Koloseum, pałace, akwedukty, fontanny i wiele innych budowli), niezwykle bogate muzea, nowoczesne osiedla mieszkaniowe na przedmieściach.

Kampania

Neapol Stare Centrum

Neapol, miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą. Neapol jest położony tarasowo nad Zatoką Neapolitańską (Morze Tyrreńskie) u podnóża Wezuwiusza. W pobliżu Neapolu znajdują się wyspy Ischia i Capri leżące u wejścia do Zatoki. Liczba mieszkańców: 993.386 (2004), a zespół miejski ponad 3 mln. Jest to trzecie pod względem zaludnienia miasto we Włoszech. Jest to też jedno z trzech miast włoskich posiadających metro, tzw. Metropolitana di Napoli (obecnie posiada 6 linii, ale w planach jest zwiększenie ich liczby do 10). W Neapolu i okolicach mieszkańcy posługują się specyficznym dialektem neapolitańskim. Neapol stanowi główny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy południowych Włoch. Jest to drugi co do wielkości przeładunków port we Włoszech. W Neapolu znajduje się uniwersytet założony w roku 1224 oraz liczne szkoły wyższe i placówki naukowo-badawcze. Mieści się tam ważny węzeł komunikacyjny, a także międzynarodowy port lotniczy Capodichino. Neapol jest licznie odwiedzany przez turystów z całego świata. Jest to miasto bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. We wrześniu i w grudniu rzesze turystów przyciąga Cud Świętego Januarego (patrona miasta).

Kalabria

Kalabria

Kalabria to region administracyjny w południowych Włoszech ze stolicą w Catanzaro. W skład Kalabrii wchodzi pięć prowincji: Reggio di Calabria, Cosenza, Krotona, Vibo Valentia i Catanzaro. Kalabria stanowi najbardziej wysunięty na południe kontynentalny region Włoch. To włanie jej granice wyznaczają słynny górzysty czubek "włoskiego buta" pomiędzy Morzem Tyrreńskim a Morzem Jońskim. Rozliczne większe i mniejsze zatoki z białym piaskiem, krystaliczna woda Morza Tyrreńskiego i przypominające Karaiby długie, piaszczyste plaże nad Morzem Jońskim stanowią wspaniałą atrakcję. Dzika przyroda i liczne skarby kultury z różnych epok - wszystko harmonijnie scalone w jedno z typowo południowowłoskim urokiem. Atrakcje i zabytki, które warto zobaczyć w Kalabrii to: miasta: Altomonte, Cosenza, Morano Calabro, San Giovanni in Fiore, Bova, Pentedattilo, redniowieczne miasteczko Gerace, Reggio di Calabria - Museo Nazionale w Regio di Calabria, Scilla, Tropea, Lamezia Terme, Capo Vaticano, wioska Civita, redniowieczna wioska Stilo, wykopaliska w Locri i Rocelletta oraz Sybaris, jezioro Lago Cecita. Będąc w regionie Kalabrii można popłynąć wodolotem na wulkaniczne Wyspy Liparyjskie, nazywane również Eolskimi. Na ich terenie nadal znajdują się trzy czynne wulkany. Erupcje wulkanu Stromboli można podziwiać po zmroku z wycieczkowego statku.

Sycylia

Sycylia Taormina Sycylia Notto

Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym. Od kontynetu dzieli ją tylko wąziutka Cienina Mesyńska. Wraz z innymi wyspami (Wyspy Liparyjskie, Egady, Wyspy Pelagijskie i Pantelleria) Sycylia od 1946 roku stanowi we Włoszech autonomiczny region. Sycylijski region jest podzielony na 9 prowincji: Palermo, Katania, Mesyna, Syrakuzy, Trapani, Ragusa, Caltanissetta, Agrigento i Enna. Sycylia miała (nie)szczęcie być pod panowaniem Greków, Fenicjan, Rzymian, Bizantyjczyków, Arabów, Normanów, Francuzów i Hiszpanów. Stąd sporo tu greckich wiątyń, rzymskich ruin, normańskich kociołów i zamków, jak też bizantyjskich i arabskich kopuł. Kultury tych wszystkich ludów pozostawiły liczne lady, na które można natknąć się w miejscowych obyczajach i w zabytkach. Różnorodna dzika przyroda, urokliwe morskie wybrzeże, wspaniałe gaje oliwne, plantacje cytrusów, fantastyczna kuchnia i wspaniały ródziemnomorski klimat są atrakcją dla wielkiej rzeszy turystów z całego wiata.

Wykonał $ z materiałów UTW i na podstawie: pl.wikipedia.org

Strona główna

Valid HTML 4.01 Transitional

Poprawny CSS!