Grant
Projekt "Aktywizacja intelektualna i społeczna Seniorów"
współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój       przejdź do strony UTW

W roku 2018 Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jako Instytucja Pośrednicząca dla Osi III "Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju" Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, ogłosiło w ramach Działania 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym, Konkurs nr POWR.03.01.00-IP.08-00-3MU/18 pod nazwą "Trzecia Misja Uczelni". Konkurs dotyczył opracowania programów kształcenia i realizacji działań dydaktycznych, kursów i szkoleń dla niestandardowych odbiorców szkolnictwa wyższego. Jako Trzecią Misję uważa się działania nie związane bezpośrednio z badaniami naukowymi i kształceniem studentów, a niestandardowymi odbiorcami jest tu młodzież przed okresem studenckim i osoby po okresie intensywnej działalności zawodowej, na przykład słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Konkurs został rozstrzygnięty w grudniu 2018 roku i przyznano w nim wsparcie finansowe dla 211 programów. Wniosek UTW PW został sklasyfikowany na 34 pozycji z oceną 102 punktów, przy maksimum 114,5 i minimum 66 punktów. Politechnika Warszawska uzyskała wsparcie dla realizacji 7 programów na łączną kwotę 11 600 tysięcy złotych.

Jednym z tych programów jest "Aktywizacja intelektualna i społeczna Seniorów - Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej" o wartości 889 950 zł. Na kwotę tę składa się 750 050 zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 113 200 zł z dotacji celowej oraz 26 700 zł środków własnych Politechniki. Ze wsparcia z programu będą korzystać uczestnicy UTW PW, niemniej, wobec nieograniczonej, poza wymogiem osiągniecia wieku 50 lat, możliwości przystąpienia do tego Uniwersytetu, wsparcie to jest kierowane do całej społeczności regionu.